حماسه اقتصادی از حرف تا عمل

وحتی اگر به معنا وریشه این کلمه  نیندیشیده اند اما بطور ملموسی آن را در زندگی خود درک کرده اند.در این گذر قرار بر آن داریم تا اطلاعات بیشتری در رابطه با اقتصاد و دنیای وسیع آن به شما عزیزان بدهیم .                                                                                       
واژه اقتصاد (economy)از دو کلمه یونانی اویکوس (oikos) به معنی خانه و نمین (nemin) به معنی اداره کردن گرفته شده است و از نظر لغوی به معنی مدیریت خانه است.یکی از معانی اقتصاد در لغت ، میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط در هر کاری است. در آیه "و اقصد فی مشیک " نیز اقتصاد به همین معنی آمده است.

در دسته بندی علوم این رشته جزو علوم اجتماعی است، اما رابطه بسیار نزدیکی با علم ریاضی دارد و این باعث شده است این علم تا حدی از علوم اجتماعی فاصله بگیرد، البته در بین محققان اختلاف نظری مبنی براینکه اقتصاد یک علم است یا یک هنر وجود دارد.می گویند اگر رابطه اش را با ریاضی در نظر بگیریم یک علم محسوب می شود و اگر رابطه آن را با علوم فلسفی در نظر بگیریم یک هنر است .

بنظر می رسد در میان عامه مردم و حتی دولت ها مهم تر از اینکه اقتصاد یک هنر است یا علم نتیجه ایست که این هنر یا علم بدست می دهد تا اوضاع درآمدی کشورها و مردمانشان رو به بهبودی رفته و ثروت افزایی کنند .

هر کشوری با توجه به میزان توانمندی علمی دانشگاهیان ودانشمندانش، مدیریت صحیح دولت مردانش،شرایط سیاسی و منطقه ای که در آن قرارگرفته،میزان بهره مندی از ثروت های خدادادی و نوع فرهنگ و سبک زندگی مردمش ازشرایط اقتصادی ویژه ای برخوردار است. اقتصاد کشور عزیزمان نیز از این موارد مستثنی نمی باشد،وحتی با توجه به شرایط ویژه منطقه ای و ثروت های فراوان خدادادی مورد توجه است .

اقتصاد ایران همواره از مواردی رنج برده و متحمل زیان شده است،یکی از این موارد تک محصولی بودن آن است. شواهد تاریخی نشان می دهد قبل از اکتشاف نفت در ایران که به حدود صد سال قبل مربوط می شود پایه درآمدی ایران را کشاورزی، صنایع دستی و معادن تشکیل می داده اند،اما پس از اکتشاف نفت اقتصادمان به
سمت تک محصولی شدن پیش رفته تا آنجا که امروز نقش دیگر پایه های اقتصادی در تولید ناخالص ملی بسیار کم رنگ است.این وابستگی به نفت از جمله مهمترین نقطه ضعف اقتصاد بوده و دشمنانمان با آگاهی از این موضوع در جنگ اقتصادی به نفع خود از آن استفاده کرده اند.

به باور برخی یکی دیگر از مواردی که این روزها اقتصاد ایران را با چالش روبه رو کرده است بحث تحریم هاست که همواره از سوی غرب بر کشورمان تحمیل شده است .در رابطه با تحریم ها باید به دو نکته توجه کرد اول آنکه این تحریم ها ازچه زمانی و به چه دلیل شروع شده اند و دوم آن که اثرات این تحریم ها بر اقتصاد ایران تا چه اندازه بوده است.در پاسخ به سوال اول باید بگوییم نخستین تحریم جامع سراسری علیه ایران در
دوران معاصر، تحریم بریتانیا علیه ایران بمنظور واکنش دربرابر انتخاب دکتر محمد مصدق به وزارت بود که هدف ملی سازی صنعت نفت را دنبال می‌کرد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی مستکبرین جهان به منظور تحت فشار قرار دادن مردم ایران همواره تحریم هایی را علیه مردم ما انجام دادند و ما را در مواردی ضروری همچون دارو های خاص،سوخت هواپیما،اورانیوم غنی شده،بنزین و غیره تحریم کردند و دارایی های ما را در کشورهای خودشان بلوکه کرده و اجازه دسترسی ما به آنها را ندادند.جالب است بدانید در میان تحریم ها ما در مواردی مانند واردات چوب بستنی،نسکافه،ماءالشعیر،وسایل تزیئنی،مواد شوینده ، وسایل آرایشی  و بسیاری از وسایل  غیر ضروری دیگر آزاد بوده و هستیم.

 جوانان با غیرت ما در اکثر مواردی که تحریم شدیم با تلاش و همت مضاعف کشورمان را به خود کفایی رساندن،چنانچه امروز می بینیم ما در تولید بنزین ،بسیاری از رادیوداروها،سوخت هوا پیما و اورانیوم غنی شده به موفقیت های چشم گیری رسیده ایم پس تحریم ها برای ما بیشتر از آن که ضرر داشته باشند سود داشته اند .شاید هزینه هایی داده باشیم اما براستی مگر می شود پیشرفت کرد اما هزینه ای نداد.جالب است در این
میان بدانید کشورهایی نظیر ژاپن و انگلستان در برهه ای از تاریخ خودشان خود را تحریم کرده اند .مثلا انگلستان در ابتدای رونق صنعت نساجی اش از ورود هر گونه پارچه نخی به کشورش جلوگیری می کرد.

اگر بگویم یک بیستم در آمد سالانه ما صرف واردات آدامس می شود تعجب نکنید .ما اگر خواهان پیشرفت و خودکفایی اقتصادی هستیم باید قبل از هرگونه توقع از مسئولین محترم ابتدا روش های مصرفی خود را اصلاح کنیم.مصرف ازدو جهت مورد اهمیت است یکی دوری از اسراف و دیگری مصرف کالاهای داخلی است، هرچند که کیفیت کالا های خارجی را نداشته باشد اما افزایش تقاضا تولید کنندگان را امیدوار کرده و آن ها هم برای کیفیت بهتر تلاش می کنند و این خود باعث اشتغال زایی و رشد اقتصادی می شود .باید به این نکته توجه کنیم که بدون همکاری مردم سیاست های اقتصادی دولت به طور کامل موفقیت بدست نمی دهد.

در سال های اخیر" همه کسانی که ناظرمسائل گوناگون کشور بودند می توانستند حدس بزنند که هدف دشمن فشار اقتصادی بر کشور است ،طراحی ها نشان می داد این ها می خواهند بر روی اقتصاد کشور متمرکز شوند ."( 1) و بدین وسیله " به رشد ملی لطمه بزنند، به اشتغال لطمه بزند و طبعا رفاه ملی دچار
اختلال و خطر شود، مردم دچار مشکل شوند ،دلزده بشوند ،از نظام اسلامی جداشوند."( 2) در این برهه زمانی"آنچه کشور را نجات می دهد تکیه به نیروی داخلی و نگاه به درون است،هم در زمینه اقتصادی و هم در زمینه مسائل گوناگون اجتماعی،سیاسی و فرهنگی."(3) در زمینه اقتصادی ما نیازمند اقتصادی مقاوم هستیم که به اصطلاح اقتصاد مقاومتی خوانده می شود." اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت اقتصادی نیست،به معنای در لاک خود فرو رفتن نیست؛ما باید بتوانیم یک اقتصادی را در کشور بوجود بیاوریم که در مقابل بحران ها و جزر و مد های بین المللی مقاوم باشد،آسیب نبیند این لازم است."(4)

اقتصاد مقاومتی ارکان و ملزوماتی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- مردمی کردن اقتصاد(تکیه بر مردم و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی)

-حمایت از تو لید ملی،صنعت و کشاورزی

-حمایت از بنگاه های زود بازده و کوچک

-مدیریت درست منابع ارزی

-مدیریت مصرف

-حمایت از شرکت های دانش بنیان

-کاهش وابستگی به نفت

این ارکان تنها در صورتی به مرحله اجرا در می آیند که مردم عزیز و دولت مردان فهیممان با همکاری و هم دلی پیش بروند" روزمره فکر کردن در مسائل اقتصادی و تغییر دائمی سیاست های اقتصادی مضر است،اعتماد به شیوه های تزریقی اقتصادهای تحمیلی شرق و غرب مضر است."(5)

با توجه به صحبت هایی که شد به این نتیجه می رسیم که ما برای پیشرفت اقتصادی نیازمند برنامه ای جامع هستیم تا به طور کامل مستحکم بوده و مانع از نفوذ دشمن بشود. تاکنون به نام گذاری سال های اخیر توسط رهبر عزیز مان توجه کرده اید؟ بنظر می رسد این نام گذاری ها بی جهت نبوده و اگر آن ها را به صورت حلقه در نظر بگیریم می توانند برنامه جامع اقتصادی به ما بدهند،کم لطفی است اگر بخواهیم این نام گذاری هارا
کوتاه مدت در نظر گرفته وبا  اتمام یک سال شعار آن سال هم به فراموشی بسپاریم. این برگ نوشته را با یادآوری نام های سال های اخیر به پایان می رسانیم . امیدواریم که همه ما با تلاش و کوشش قدمی در راه پیشرفت ایران اسلامی برداریم .

سال 88 : اصلاح الگوی مصرف

سال 89 :همت مضاعف،کار مضاعف

سال 90 :جهاد اقتصادی

سال 91 :تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

سال 92 :حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی

******************

(1)-رهبر معظم انقلاب.3/5/91

(2)- رهبر معظم انقلاب.3/5/91

(3)-رهبر معظم انقلاب.19/11/92

(4)-رهبر معظم انقلاب .6/6/92

(5)-رهبر معظم انقلاب .7/2/92

/ 1 نظر / 56 بازدید
بنده خدا

بسم الله سلام به روزم و منتظر نظرات شما